Co to jest blokada bootloader’a oraz przypadek Huawei’a?

Faktycznie niemal dwa lata temu głośnym echem odbiła na całym świecie – zamknięcie/dezaktywowanie usługi przez firmę Huawei- procedury umożliwiającej zdjęcie (usunięcie) zablokowanego bootloader’a całkowicie za darmo.
Na podstawie tego wydarzenia, w tym artykule omówię w miarę prostym (potocznym
językiem) – czym jest taka blokada. Zapraszam do lektury tekstu.
Blokada Bootloader – co to jest?

W wielkim uproszczeniu Bootloader jest programem rozruchowym. Program ten ładuje się do pamięci urządzenia zawsze przed systemem Android, jest on mobilnym odpowiednikiem software’owym (programowym) substytutem) systemu BIOS w komputerach. BIOS uruchamia się przed Windowsem lub innym systemem operacyjnym, będącym zainstalowałem na komputerze.

Urządzenie z zablokowanym Bootloaderem?

Praktycznie oznacza to, że nie było nic grzebane (nie było nic zmieniane) – we
wnętrzu telefonu. Dosłowne w potocznym tłumaczeniu tego terminu oznacza to:
telefon nieposiadający żadnych nałożonych blokad ani też zdjętych blokach lub
wbudowanych (zastosowanych dodatkowych) w istocie już -nieoryginalnych składowych części oprogramowania układowego, mogących zagrażać bezpieczeństwu danych użytkownika przechowywanych pamięci telefonu bądź innego sprzętu. Co więcej, jest to równoznaczne z oryginalnym preinstalowanym (fabrycznie instalowanym) oprogramowaniem producenta, które
zainstalowano tam od nowości, odkąd tylko telefon opuścił fabrykę.

Za co odpowiada, co robi Bootloader?

Natomiast Jeżeli w danym urządzeniu jest uszkodzony Bony jakiś fizyczny element, wówczas program od razu wyświetli odpowiedni, stosowny komunikat i telefon nie uruchamia się dalej, to znaczy- nie przejdzie do Androida. Program rozruchowy o nazwie Bootloader a sprawdza „hardware” podsystem- powlokę fizyczną (wewnętrzne bebechy- komponenty znajdujące się na płycie głównej, np. smartfonu) w czasie jego pierwszego (lub kolejnego) rozruchu, po naciśnięciu palcem ręki przycisku power.
Podczas początkowego startu urządzenia wyświetla się najczęściej logo producenta danego modelu, jednak nie musi, bo może to być jakakolwiek inna animacja dowolnej rzeczy.

Co Zyskujemy my użytkownicy po odblokowaniu programu rozruchowego

Wszakże odblokowany Bootloader pozwala m.in. na wygranie (zainstalowanie) do urządzenia NIE-stockowego (nie FABRYCZNY ANDROID), czyli tzw. CustomROM-u. Z kolei jest to niestandardowe i nieoryginalnego oprogramowanie Android, które tworzone jest przez np. prywatnych hobbystów, użytkowników.

SKUTKI UBOCZNE odblokowanie programu rozruchowego:
Z kolei wszystkie niepożądane rzeczy zależą głównie od tego, jak dany programista stworzył -dany ROM) CustomROM ROM (pamięć tylko do odczytu Read only Memory), zamontowany tam, na tej przestrzeni dyskowej jest system, Android, będący niedostępny bez ominięcia blokady Bootloader’a.Oczywiście takie oprogramowanie może być obarczone wieloma błędami, kłopotami z działaniem fizycznym urządzenia oraz innymi niepożądanymi niespodziankami lub doprowadzić do potoczne znanego nam wszystkim -„uceglenia” sprzętu (jego całkowitej awarii, uszkodzenia w wyniku wgrania źle samego oprogramowania układowego albo totalnie niepasującego pliku z ROM-mem pod konkretny egzemplarz płyty głównej, np.telefonu).
Przeprowadzenie tego zabiegu może również posłużyć jednocześnie do usunięcia blokady SIM-lock (blokada na inną sieć GSM, innego operatora) albo wykonanie przez użytkownika/posiadacza tzw. root-owania całego urządzenia (nadawania praw Administratora na urządzeniu). Chociaż sami użytkownicy czynią to już coraz rzadziej, gdyż telefony są sprzedawane prawie bez blokad lub z coraz mniejszą ich ilością.

W tym wszystkim- sprawa Hauwei’a

Na pewno Państwo wiecie, iż od roku 2018/2019 (jedne źródła podają 2018, drugie
źródła 2019) firma Huawei nie umożliwia już usunięcia – blokady Bootloader’a . Jednakże nadal można odblokować, inaczej pozbyć się takiej blokady, ale metodami niestandardowymi. Tutaj są one drogie, ponadto wcześniej Huawei oferował taką usługę za darmo.

Zresztą w całej tej sprawie sam Huawei wielokrotnie stwierdzał -konieczność uniemożliwiania dalszego
zdejmowania ograniczeń z Bootloader usprawiedliwione przez firmę zostało ogólnym dobrem, troską wobec użytkowników modyfikujących swoje urządzenia. Chińczykom chodziło przede wszystkim o użytkowników, którzy nieumiejętnie odblokowywali własne telefony, bardzo często trwale uszkadzali je, lecz później oddawali je w ramach reklamacji -na gwarancji do bezpłatnej naprawy. Ile w tym prawdy, pokrycia w danych rzeczywistych?, tego nie wiadomo. Dodatkowo należy pamiętać, iż każda modyfikacja (ingerencja) w oryginalne programowania urządzenia, może uczynić je niestabilnym oraz bardziej podatnym na liczne awarie. Aczkolwiek sama firma Huawei również uwzględniała te wnioski -aspekty techniczne we własnym stanowisku końcowym- do tej sprawy.

Dodaj komentarz