Green IT, co to oznacza? Słów kilka o ekologicznych rozwiązaniach w branży IT!

Czy jest możliwe efektywne wdrożenie ekologicznych działań w branży informatycznej? Jak wdrożyć je w swojej firmie? Spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania i zaproponujemy kilka przydatnych metod, które pozwolą Ci zredukować zużycie energii w Twoim przedsiębiorstwie.

Strategia proekologiczna w codziennej pracy, jak zacząć?

Wpływ branży IT na środowisko jest niezwykle gorącym tematem w przestrzeni medialnej od kilku lat. Wynika to przede wszystkim z ogromnej ilości energii, jaką sektor ten wykorzystuje w swojej działalności. To jednak nie wszystko. Ekolodzy, a coraz częściej politycy, naciskają na zredukowanie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie produkowanych odpadów oraz ich przemyślany recycling. Z każdym rokiem przybywa przedsiębiorstw, które z powodzeniem realizują wymogi lokalnych rządów, Unii Europejskiej i innych podmiotów stanowiących prawo międzynarodowe w tym zakresie. Powstała nawet specjalna lista, swoisty ranking tych korporacji, które strategię Green IT promują i popularyzują.  Komputery poleasingowe świetnie wpisują się w tę ideę.

Zacznijmy od serwerów.

Pierwszym krokiem, na który warto się zdecydować jest przeniesienie serwerów oraz wszelkich baz danych wraz z dokumentacją do tzw. chmury. Nie od dziś wiemy, że serwery wykorzystują do swej wytężonej pracy olbrzymich pokładów energii. Dlatego polecamy przenieść zasoby przedsiębiorstwa do świata wirtualnego. Działanie to ma kilka atutów. Dokumenty wspomniane wyżej również można sporządzać w wersji elektronicznej, w takiej samej też je podpisywać. Nie trzeba drukować kilogramów papierów! Ich katalogowanie w sposób cyfrowy znacznie upraszcza i przyspiesza procesy wewnątrz firmy.

Zielone inicjatywy w branży IT.

Wielu specjalistów twierdzi, iż wirtualizacja serwerów nie tylko pozwala na zaoszczędzenie energii, ale również umożliwia lepsze wykorzystanie możliwości obliczeniowych. Dwa w jednym? Ekologicznie i wydajniej? My jesteśmy na tak! Niektórzy analitycy dodają, że przeniesienie serwerów do chmury może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w sektorze informatycznym o 27%!

Rozsądne zarządzanie firmowym sprzętem komputerowym.

To jeden z najważniejszych aspektów, na który chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mamy wrażenie, że umiejętne gospodarowanie sprzętem IT w przedsiębiorstwach wciąż jest rzadkością! Zachęcamy wszystkich specjalistów IT do prowadzenia inwentaryzacji służbowych komputerów, co w znacznym stopniu ułatwia zarządzanie potencjalnymi nowymi zakupami. Należy pamiętać, iż wszystkie wycofane jednostki, po okresie eksploatacji należy zutylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast szykując się do wymiany partii urządzeń warto rozważyć zakup komputerów poleasingowych na amso.pl. To zdecydowanie ekologiczna zmiana, na każdą kieszeń!

Ekologiczne rozwiązania w IT oraz e-commerce.

Duże znaczenie, poza zmianą wewnętrznych procedur przedsiębiorstwa, ma również wprowadzenie zmian widocznych z poziomu klienta bądź konsumenta naszych usług. Jak to zrobić? Do promowania wizerunku firmy, której losy naszej planety nie są obojętne, należy zastosowanie ekologicznych kartonowych opakowań lub toreb. Każdy z nas dostrzega, jak szybko zmienia się świat i rośnie świadomość społeczna, odnośnie konieczności wdrożenia odpowiednich procedur w trosce o środowisko. Nasi klienci również do nich należą. Dlatego też zastosowanie ekologicznych opakowań wpływa na pozytywny odbiór firmy.

Dodaj komentarz